Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΟ ΙΛΙΟΥ: Γκολ… Μάκρας διαρκείας

ΑΟ ΙΛΙΟΥ: Γκολ… Μάκρας διαρκείας

Οκτώ γκολ σε δύο σερί αγωνιστικές σημείωσε ο Λευτέρης Μάκρας του ΑΟ Ιλίου, επίδοση που τον έφερε στην κορυφή του  πίνακα των σκόρερ της Β’ κατηγορίας του πρωταθλήματος ΕΠΣΑ, με 18 τέρματα.

Αρχικά, στο παιχνίδι Άφοβος – ΑΟ Ιλίου, για τη 19η αγωνιστική του 3ου Ομίλου, ο Έλληνας επιθετικός χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα (84’, 88’, 90’ και 92’), μετατρέποντας το 4-3 υπέρ των γηπεδούχων μέχρι σε 4-7 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Την αμέσως επόμενη αγωνιστική, στο ματς με τον ουραγό Πανθησειακό, σημείωσε και πάλι «καρέ» τερμάτων, κάνοντας μάλιστα χατ – τρικ σε 13’ λεπτά (4’, 15’ και 17’), συμβάλλοντας τα μέγιστα στην άνετη επικράτηση του ΑΟ Ιλίου με 8-0.

Το τέταρτο τέρμα του 28χρονου επιθετικού ήρθε στο 90’, όταν και σκόραρε το τελευταίο τέρμα της ομάδας του.

Λευτέρης Μάκρας: «Απίστευτο συναίσθημα»

H City View, επικοινώνησε με τον επιθετικό του ΑΟ Ιλίου, ο οποίος δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό του για το επίτευγμά του, αν και άργησε να συνειδητοποιήσει αυτό που πέτυχε. «Το ματς με τον Άφοβο ήταν απίστευτο. Μετά το πρώτο γκολ που έβαλα και ισοφαρίσαμε κερδίσαμε πέναλτι. Κανονικά τα εκτελεί ο Ανταλής, αλλά με πλησίασε και μου είπε να το εκτελέσω εγώ.

Το έκανα και έγινε το 4-5. Έπειτα κερδίσαμε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και πήρα την ευθύνη. Η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πήγε μέσα. Ύστερα ήρθε και το τέταρτο γκολ. Εκείνη τη στιγμή δεν συνειδητοποίησα τι είχε γίνει. Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Είναι απίστευτο συναίσθημα. Δεν περίμενα να πάρει τόση έκταση το θέμα και να γράψουν τα site γι’ αυτό. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα», τόνισε αρχικά και συνέχισε μιλώντας για το ματς με τον Πανθησειακό:

«Ήταν πολύ διαφορετικό αυτό το παιχνίδι. Μπήκαμε από την αρχή δυνατά και καθαρίσαμε το ματς. Δεν περίμενα ότι θα έβαζα και σε αυτό τέσσερα γκολ, αλλά στο 17’ είχα κάνει ήδη χατ – τρικ. Με βοήθησαν πολύ και οι συμπαίκτες μου».