Αρχική ΕΚΛΟΓΕΣ Αποτελέσματα εκλογών: Τα “βαριά χαρτιά” του ΣΥΡΙΖΑ που μένουν εκτός Βουλής

Αποτελέσματα εκλογών: Τα “βαριά χαρτιά” του ΣΥΡΙΖΑ που μένουν εκτός Βουλής

Conference of the Political Secretariat of SYRIZA party, in Athens, on March 26, 2019 / Συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ, στην Αθήνα, στις 26 Mαρτίου, 2019

Αποτελέσματα εκλογών: Πολλά «βαριά» ονόματα από τον ΣΥΡΙΖΑ δεν μπαίνουν στη Βουλή.

Ανάμεσα στα ηχηρά ονόματα που δεν θα βρίσκονται στη νέα Βουλή από πλευράς ΣΥΡΙΖΑ είναι και η εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος Ράνια Σβίγγου, ο πρώην υπουργός Νίκος Ξυδάκης και ο Νίκος Τόσκας ή βουλευτές όπως ο Χρήστος Μαντάς, ο Μάκης Μπαλαούρας, η Άννα Βαγενά, ο Δημήτρης Βέττας ή η Φωτεινή Βάκη.

Εκτός Βουλής βρίσκονται και πολλοί από τους βουλευτές που συνεργάστηκαν με τον ΣΥΡΙΖΑ και προέρχονταν από τους ΑΝΕΛ (Χρυσοβελώνη, Κουίκ), από το Ποτάμι (Σπύρος Δανέλλης), από τη ΔΗΜΑΡ (Θανάσης Θεοχαρόπουλος) ή η πρώην υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη Κατερίνα Παπακώστα.

Αναλυτικά

Α’ Αθήνας:
ΣΥΡΙΖΑ: Ράνια Σβίγκου, Μυρσίνη Ζορμπά

Βόρειος Τομέας
ΣΥΡΙΖΑ: Τέρενς Κουίκ, Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Τάσος Πετρόπουλος,

Δυτικός Τομέας:
ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Κουρουμπλής, Πάνος Ρήγας, Νίκος Τόσκας, Κώστας Στρατής

Νότιος Τομέας:
ΣΥΡΙΖΑ: Κατερίνα Παπακώστα, Θανάσης Θεοχαρόπουλος, Γιώργος Κυρίτσης, Γιώργος Βασιλειάδης

Α’ Πειραιά:
ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Ρεπούση, Γεωργία Γεννιά, Κώστας Δουζίνας, Ελένη Σταματάκη

Β΄Πειραιά:
ΣΥΡΙΖΑ: Εύη Καρακώστα

Ανατολικής Αττικής:
ΣΥΡΙΖΑ: Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιάννης Δέδες

Δυτικής Αττικής:
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Πάντζας, Αριστείδης Μπαλτάς

Αιτωλοακαρνανίας:
ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Τριανταφύλλου

Αρτας: ΣΥΡΙΖΑ Βασίλης Τσίρκας

Αχαΐας: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σπαρτινός, Ανδρέας Ριζούλης

Βοιωτίας: ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Θηβαίος

Γρεβενών: ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμας:

ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Καραγιαννίδης

Δωδεκανήσων:
ΣΥΡΙΖΑ: Ηλίας Καματερός, Δημήτρης Γάκης

Εβρου: ΣΥΡΙΖΑ: Αναστασία Γκαρά, Γιώργος Καϊσας, Δημήτρης Ρίζος

Εύβοιας: ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Ακριώτης, Ζωή Λιβανίου, Τάσος Πρατσόλης

Ζάκυνθος: ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Κοντονής

Ηλείας: ΣΥΡΙΖΑ: Μάκης Μπαλαούρας, Δημήτρης Μπαξεβανάκης

Ημαθίας: ΣΥΡΙΖΑ: Αγγελος Τόλκας, Χρήστος Αντωνίου, Γιώργος Ουρσουζίδου

Ηρακλείου:
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Ηγουμενίδης, Γιάννης Μιχελογιαννάκης

Α’ Θεσσαλονίκης:
ΣΥΡΙΖΑ: Τριαντάφυλλος Μυταφίδης, Μάρκος Μπόλαρης, Ελ. Χατζηγεωργίου, Τάσος Κουράκης, Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Σαρίδης

Β Θεσσαλονίκης: ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Μάρδας

Ιωαννίνων: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Στέφος, Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Καραγιάννης

Καβάλας: ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

Καρδίτσας: ΣΥΡΙΖΑ: Χρυσούλα Κατσαβριά, Παναγιώτα Βράντζα

Κέρκυρας: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Παυλίδης, Φωτεινή Βάκη

Κεφαλονιάς: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κοζάνης: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Θεοφύλακτος, Δημήτρης Δημητριάδης, Θέμης Μουμουλίδης, Γιώργος Ντζιμάνης

Κορίνθου: ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Θελερίτη, Γιώργος Τσόγκας

Κυκλάδων: ΣΥΡΙΖΑ: Αντώνης Συρίγος, Νίκος Μανιός

ΣΥΡΙΖΑ: Αννα Βαγενά εκτός αν επιλέξει άλλη περιφέρεια ο Αλ. Τσίπρας, Νίκος Παπαδόπουλος

Λέσβου: Γιώργος Πάλλης

Μαγνησίας: ΣΥΡΙΖΑ: Μαρίνα Χρυσοβελώνη, Συμεών Μπαλλής

Μεσσηνίας: Πέτρος Κωνσταντινέας, Παναγιώτα Κοζομπόλη

Ξάνθης: ΣΥΡΙΖΑ: Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόρης Στογιαννίδης

Πέλλας: ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Σηφάκης,

Πιερίας: ΣΥΡΙΖΑ: Χάρης Τζαμακλής, Αστέριος Καστόρης

Ροδόπης: ΣΥΡΙΖΑ: Αιχάν Καρα Γιουσούφ

Σερρών: ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Σταμπουλή

Τρικάλων: ΣΥΡΙΖΑ: Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

Φθιώτιδας: Δημήτρης Βέττας, Απόστολος Καραναστάσης, Θανάσης Μιχελής

Φλωρίνης: ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σέλτσας

Φωκίδας: ΣΥΡΙΖΑ Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής: Κατερίνα Ιγκλέζη

Χανίων: ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Σταθάκης, Ευαγγελία Βαγιωνάκη, Αντώνης Μπαλωμενάκης