Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ “Έσπασε” την έδρα του Ολυμπιακού η Εφές

“Έσπασε” την έδρα του Ολυμπιακού η Εφές

Ανέκτησαν το πλεονέκτημα οι

“Έσπασε” την έδρα του Ολυμπιακού η Αναντολού Εφές. Οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 73-71 στο ΣΕΦ, ισοφαρίστηκαν σε 1-1 και πλέον, το πλεονέκτημα πέρασε στους Τούρκους.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μετά τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι, ήθελαν να κάνουν το 2-0 και να πάνε στην Πόλη για να “σφραγίσουν” την πρόκριση στο Final-4.

Ωστόσο, το σημερινό (21/04) ματς δεν είχε καμία σχέση με το προχθεσινό.

Από την αρχή η Εφές, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος στη λήξη του δεκαλέπτου, ήταν πίσω στο σκορ με 23-22.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σπανούλης ανέλαβε δράση και με τα τρίποντά του έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 44-37, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Σε αυτό το διάστημα ο αρχηγός των πρωταθλητών Ελλάδας είχε 15 πόντους, με 5/7 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο και μετά από εναλλαγές στην πρωτοπορία, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 54-51.

Η εικόνα ήταν ίδια και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πρίντεζη να κάνει το 71-69, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο ίδιος έχασε δύο βολές στο 71-71.

Ο Κερκ σκόραρε για το 73-71 και στην εκπνοή ο Γκριν αστόχησε σε τρίποντο.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη εβδομάδα, όπου θα δώσουν δύο παιχνίδια στην Κωνσταντινούπολη την Τετάρτη (26/04) και την Παρασκευή (28/04).

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

Ολυμπιακός (ΓΙάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 3, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 20 (6/10τρ.), Γουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 20 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης.

Αναντολού Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 15 (2), Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3 (1), Γκρέιντζερ 9 (1), Ερτέλ 5 (1), Πολ 7 (1), Ντάνστον 16, Κερκ 6.