Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Europa League: Η κλήρωση του β΄ προκριματικού γύρου

Europa League: Η κλήρωση του β΄ προκριματικού γύρου

Europa League

Ο Ατρόμητος θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κρακόβια Κρακοβίας(Πολωνία) ή Ντουνάιτσκα Στρέντα (Σλοβακία) στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League, ενώ ο Άρης θα αντιμετωπίσει την κυπριακή ΑΕ Λεμεσού.

Τα πρώτα παιχνίδια θα γίνουν στις 25 Ιουλίου και οι ρεβάνς την 1η Αυγούστου.

Τα ζευγάρια του Β΄ προκριματικού γύρου του Europa League, όπως προέκυψαν από την κλήρωση που έγινε το μεσημέρι στη Νιόν:

Κρακοβία (Πολωνία) ή Ντουναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία)-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
ΑΡΗΣ-ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)

Νόρκεπινγκ (Σουηδία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) ή Λιεπάγια (Λετονία)

Λάτσι (Αλβανία) ή Χαποέλ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)

Άρσεναλ Τούλα (Ρωσία)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) ή Σπεράντα Νισπορένι (Μολδαβία)

Εσπανιόλ (Ισπανία)-Στιάρναν (Ισλανδία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)

Μπάρι Τάουν (Ουαλία)/Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία) ή Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Πετροκούμπ (Μολδαβία)-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)

Σαντ Τζούλια (Ανδόρα)/Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) ή Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Βιτέμπσκ (Λευκορωσία) ή Κουόπιο (Φινλανδία)

Ουτρέχτη (Ολλανδία)-Ακαντέμιγια Πάντεφ (Βόρεια Μακεδονία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία)
Πιούνικ (Αρμενία) ή Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)-Γιάμπλονετς (Τσεχία)

Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)-Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία) ή Μπρόντμπι (Δανία)

Ζέτα (Μαυροβούνιο) ή Φέχερβαρ (Ουγγαρία)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) ή Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)/Ενγκορντάνι (Ανδόρα)

Μαλάτιασπορ (Τουρκία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Ρίγας (Λετονία)

Ραντνίτσκι Νις (Σερβία) ή Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)

Ντομζάλε (Σλοβενία) ή Μπάλτζαν (Μάλτα)-Μάλμε (Σουηδία) ή Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ (Β. Ιρλανδία)/Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)

Μόλντε (Νορβηγία) ή KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία) ή Μπάναντς (Αρμενία)

Αμπερντίν (Σκωτία) ή Ροβανιέμι (Φινλανδία)-Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) ή Τσιχούρα Σατσκέρε (Γεωργία)

Αντβέρπ (Βέλγιο)-Βιτορούλ (Ρουμανία)

Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) ή Νάρβα Τρανς (Εσθονία)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο)-Όσιγεκ (Κροατία)

Ρόμα (Ιταλία)-Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία) ή Κουκέσι (Αλβανία)

Λουκέρνη (Ελβετία)-Ριτεριάι (Λιθουανία) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)/Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)

Πρίστινα (Κόσοβο)/Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) ή Ρέιντζερς (Σκωτία)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) ή Πρόγκρες (Λουξεμβούργο)/Κάρντιφ Μετρ. Γιουν. (Ουαλία)

Βέντσπιλς (Λετονία) ή Τέουτα (Αλβανία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) ή Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Μούρα (Σλοβενία)

Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)-Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν) ή Τορπέντο Κουταϊσι (Γεωργία)

Μπραν (Νορβηγία) ή Σάμορκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Χάκεν (Σουηδία)

Αλασκερτ (Αρμενία) ή Μακεντονίγια Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία)-Στεάουα (Ρουμανία) ή Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Ράντνικ Μπιγέλινα (Βοσνία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)

Γουλβς (Αγγλία)-Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία) ή Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)

Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) ή Τομπόλ Κοστανάι (Καζακστάν)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Σαμπάιλ (Αζερμπαϊτζάν) ή Κραϊόβα (Ρουμανία)

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Έσμπιεργκ (Δανία)

Κόναχς Κουέι (Ουαλία) ή Κιλμάρνοκ (Σκωτία)-Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)

Στον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League θα αγωνιστούν μεταξύ τους και οι ομάδες που θα αποκλειστούν στον προ-προκριματικό και στον α΄ προκριματικό του Champions League.

Από αυτές τις ομάδες σχηματίστηκαν εννέα ζευγάρια τα οποία είναι τα εξής (επισημαίνεται ότι στο Europa League συνεχίζουν οι ηττημένοι των αναφερόμενων αγώνων):

Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) ή Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Σούντουβα (Λιθουανία) ή Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) ή Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία) ή Ρίγα (Λετονία)
Παρτιζάνι (Αλβανία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σερίφ Τίρασπολ (Μολδαβία) ή Σαμπούρταλο (Γεωργία)
Αραράτ (Αρμενία) ή ΑΙΚ (Σουηδία)-Φερονικέλι (Κόσοβο) ή Λίνκολν (Γιβραλτάρ)
Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Μάριμπορ (Σλοβενία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) ή Νικητής προ-προκριματικού γύρου C.L.
Ηττημένος τελικού προ-προκριματικού γύρου C.L.-Αστάνα (Καζακστάν) ή Κλουζ (Ρουμανία)
Ελσίνκι (Φινλανδία) ή ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)-Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Νόμε Κάλιου (Εσθονία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Βαλέτα (Μάλτα)