Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ήττα στις… λεπτομέρειες για την εθνική από την Σλοβενία

Ήττα στις… λεπτομέρειες για την εθνική από την Σλοβενία

Ήττα στις... λεπτομέρειες για την εθνική από την Σλοβενία

Την δεύτερη ήττα της σε τρία ματς στο φετινό Ευρωμπάσκετ, γνώρισε η εθνική μας ομάδα, χάνοντας από την Σλοβενία με 78-72.

Η εθνική ομάδα, ήταν καλύτερη από τη χθεσινή αναμέτρηση με την Γαλλία, αλλά δεν απέφυγε την ήττα από την Σλοβενία με 78-72, για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα είδε την αντίπαλό της να παίρνει μια διαφορά 12 πόντων (25-13), ωστόσο αντέδρασε και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο στο -5 (35-30).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 36-35 και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (56-48).

Όμως, οι Σλοβένοι “απάντησαν” στην τελευταία περίοδο και με σερί 9-2 μετέτρεψαν το 64-60 σε 69-66 και κράτησαν το πρβάδισμα μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Την Τρίτη (05/09, 20:00) με την οικοδέσποινα Φινλανδία το επόεμνο ματς της εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

Σλοβενία (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16 (3), Μούριτς 6 (1), Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (3).

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (2), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10 (10 ριμπ.), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο.