Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό από την Μπαρτσελόνα

Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό από την Μπαρτσελόνα

Ολυμπιακός

Την πρώτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα, γνώρισε ο Ολυμπιακός, που συνετρίβη από την Μπαρτσελόνα με 73-51, για την 5η αγωνιστική.

Βαριά ήττα γνώρισε στην Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός, με 73-51 από την Μπαρτσελόνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (32-26), παρά τα 11 λάθη τους, ωστόσο “κατέρρευσαν” στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφήνοντας το σκορ να… ξεφύγει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τους 51 πόντους που σημείωσαν, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ισοφάρισαν το αρνητικό τους ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, που είχε “καταγραφεί” στο 81-51 από την Αρμάνι, στις 9 Ιανουαρίου του 2014.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2), Χάνγκα 3, Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6, Οριόλα 11 (1), Σάντερς 7, Κόπονεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μοερμάν 8 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5, Μπόγρης, Τόμσον 7.